Botërori “Katar 2022”, ja skuadrat e kualifikuara deri tani

Foto: Uefa.com

Sonte një mes Zvicrës dhe Italisë do të shkojë direkt në Kupën e Botës në Katar ndërsa deri tani nuk janë shumë skuadra që kanë siguruar biletën e “udhëtimit”.

Janë 10 skuadra që kanë siguruar kualifikimin për eventin madhor që do të zhvillohet për herë të parë në dimër, nga 22 Nëntori në 18 Dhjetor të 2022.

Ekipi i parë duke qenë edhe vendi organizator është Katari ndërsa zonat e tjera janë në zhvillim e sipër të eliminatoreve duke përjashtuar zonën e Oqeanisë që do t’i zhvillojë në marsin e 2022. Anglia është e kualifikuar 99% dhe sonte është vetëm formalitet sepse që të kualifikohet Polonia e vendit të dytë, Anglia duhet të humbasë thellë me San Marinon.

LEXO EDHE  VIDEO/ E zë gjumi gjatë ndeshjes, presidentja e klubit të Premier League bëhet virale në rrjet

Vetëm Brazili duke shtuar Katarin janë të kualifikuar nga zonat e tjera teksa të gjithë të tjerët vijnë nga Europa./Ora News/.

Europë

Anglia, Belgjikë, Kroacia, Danimarka, Francë, Gjermani, Serbi, Spanjë

Playoff: Portugali, Rusia, Skocia, Suedia, Polonia

Amerika Latine

Brazili….

Amerika Qëndrore dhe Veriore

Afrika

Azia

Qatar (Vendi Organizator)

Oqeania