Ulje temperturash, reshje shiu dhe…/ Ja çfarë ndodh me motin javën e ardhshme (Foto)

Sistemi frontal me qendër në detin Tirren do të kushtëzojë motin e paqendrueshëm në Mesdhe. Pjesa fundore e tij do të prekë përkohësisht vendin gjatë javës që vjen.

Ajo do të nisë me reshjet e përkohshme të shiut të cilat do të përfshijnë kryesisht zonat bregdetare dhe ato jugore.

Deri në mesjavë reshjet e shiut do të rikthehen herëpashere në këto zona, ndërsa të enjten e të premten do të përfshijnë të gjithë vendin edhe në formë shtrëngatash.

LEXO EDHE  Breshëri zbardh Tiranën

Era nga kuadrati i jugut do të fryjë mesatare në bregdet deri ditën e enjte, ndërsa të premten do të ndyshojë drejtim nga verilindja e vrullshme në bregdet, gjë e cila do të sjellë dhe rënie temperaturash. Valëzimi në dete i forcës parashikohet 3 dhe 4 ballë.