Historike për Maqedoninë e Veriut, për herë të parë në playoffin e Botërorit

Maqedonia e Veriut ka arritur për herë të parë të kualifikohet për zonën playoff të Botërorit, pra praktikisht janë vetëm 2 ndeshje të tjera që skuadra ballkanase të shkojë në Katar vitin e ardhshëm.

Në Shkup, skuadra e drejtuar nga Blagoja Milevski mori fitoren që i duhej dhe me 3 shqiptarë në fushë mposhtën 3-1 Islandën.

Lojtari shqiptar, Ezgjan Alioski hapi serine e golave në minutën e 7’ me një gol të bukur me të majtën ndërsa në 55’ Borsteinsson futi frikën për vendasit me barazimin 1-1.

Maqedonia u hodh sërish në sulm dhe me një Elmas fantastikë, që shënoi 2 herë arriti të fitonte duke siguruar në mënyrë historike një vend në playoff. Një shembull padyshim për t’u marrë ekipi maqedonas në futboll ku një vend kaq I vogël po bën mrekulli, falë edhe shqiptarëve në fushë dhe një shqiptari në krye të Federatës.

LEXO EDHE  Trafiku i refugjatëve, Policia: Po përdoren rrugëkalime të reja. Përfitohen 500 euro për person

Fitorja e Rumanisë në këtë grup ishte e kotë pasi Maqedonia fitoi duke i lënë rivalët pas në vendin e tretë. Ndërkohë kryesuesja e Grupit J, Gjermania, bëri detyrën duke mposhtur në transfertë 4-1 Armeninë.