Atentati në Astir/ Çfarë filmuan kamerat e sigurisë

Një kamera sigurie ka filmuar pamje nga atrentati i nodhur pasditen e djeshme në zonën e “Astirit” në kryeqytetet, ku u ekzekutuan në një atentat  Erigers Mihasi, 32 vjeç dhe Armand Dumani, 26 vjeç.

Të dy lëviznin me një automjet tip “Audi” që u qëllua me armë zjarri.

Burime pranë grupit hetimor thanë se një kamera sigurie në zonë ka mundur të filmojë momentin ku mjeti tip “Toyota” me targa  AA 532 ON e përdorur nga autorët ka qëlluar fillimisht nga mbrapa mjetin “Audi A 7” ku udhëtonin Mihasi, dhe Dumani, 26 vjeç. Më pas, autorët  kanë dalë paralel në anën e djathtë  të “Audit”, nga ana e pasagjerit, dhe kanë qëlluar me breshëri kallashnikovi drejt makinës me të cilën udhëtonin viktimat.

LEXO EDHE  "Hape derën, jemi policia", si i grabitën 2 mln lekë qytetarit në banesë

Pas ngjarjes, atentatorët dyshohet se janë larguar drejt Thumanës, ku u gjet një automjet i djegur “Toyota”. Në makinën e cila rezulton e vjedhur në Greqi, ndërsa targat të vjedhur në Tiranë në muajin Korrik, u gjetën 2 kallashnikovë, që mendohen se janë përdorur në atentat. Nga Thumana, dyshohet se autorët janë larguar me një tjetër automjet për të humbur gjurmët.

Objektivi i atentatit dyshohet se ka qenë Mihasi, ndërsa ngjarja ka dyshime se lidhet me larje hesapesh.

Grupi hetimor dyshon se personat e përfshirë në atentat ishin pjesë e një grupi që vepronte me pagesë.