Kualifikueset e Botërorit/ Turqia dhuron spektakël, fiton me goleadë dhe parakalon Norvegjinë

Kanë përfunduar ndeshjet kryesore të Grupit C, me Turqinë që ka parakaluar në renditje Norvegjinë, pasi këta të fundit nuk fituan ndeshjen e tyre.

Norvegjia nuk shkoi më shumë se barazimi  ndaj Letonisë, edhe pse dominuan me raste. Vendasit u përpoqën të shënonin, madje iu anulua një gol në minutën e 80.

Në ndeshjen tjetër Turqia ‘shpartalloi’ Gjibraltarit me rezultatin 6-0.  Ndeshja u zgjidh që në pjesën e parë ku turqit realizuan tre herë. Gjibraltari mbeti me 10 lojtarë pas kartonit të kuq, të Oliveros në minutën e 22. Turqia nuk u kënaq me kaq, por shënoi dhe 3 herë të tjera.

LEXO EDHE  Video/ Gol nga “tuneli”, Skënderbeu e nis mbarë pjesën e dytë ndaj Egnatias

Me këtë fitore Turqia ngjitet në vendin e dytë me 18 pikë, po aq sa Norvegjia por me golavarazh më të mirë.