Ekzekutimi i Mihasit dhe Dumanit, viktimat po pinin kafe para ngjarjes. Dyshime se autorët po i prisnin

Të tjera detaje janë zbardhur nga ekzekutimi i Erigers Mihasit dhe Armando Dumanit, përkatësisht 32 dhe 26 vjeç, të cilët mbetën të vrarë në zonën e Astirit në Tiranë.

Atentati ndaj tyre ndodhi rreth orës 19:30, ndërsa mbi ta u qëllua me breshëri automatike, nga një tjetër makinë.

Bazuar në të dhënat e mbledhura nga policia, dyshohet se autorët po i prisnin viktimat, që ishin në një prej lokaleve shumë pranë vendit të ngjarjes.

Pasi kanë dalë nga lokali, Mihasi dhe Dumani janë futur në parkingun ku kishin lënë mjetin e llojit “Audi” me ngjyrë të bardhë e me targa “AB 008 EM” dhe kanë dalë në rrugë kryesore.

Sapo janë afruar pranë semaforit, atentatorët kanë shfrytëzuar momentin dhe kanë qëlluar drejt tyre me breshëri kallashnikovi. Policia e cila shkoi në vendin e ngjarjes disa minuta më vonë nuk ka gjetur gjurmë të autorëve, që janë larguar në drejtim të Doganës.

LEXO EDHE  Sherr me thika mes adoleshentëve shqiptarë, dy të plagosur

Rreth 90 minuta pas krimit, u raportua për gjentjen e një automjeti të djegur në zonën e Thumanës, ndërsa pritet që hetimet të zbardhin nëse ai është përdorur ose jo nga autorët.

Në mjetin e viktimave janë gjetur rreth 20 gjurmë plumbash, 9 prej të cilave në derën anësore. Dyshimet janë se në atentatin që i mori jetën dy të rinjve kanë marrë pjesë 3 autorë, edhe pse zyrtarisht policia nuk ka dhënë detaje mbi ngjarjen.

Ndoshta kamerat e sigurisë në rrugë apo biznese mund të hedhin më shumë dritë lidhur me zbardhjen e ngjarjes, ndërsa viktimat ishin me precedentë penalë, të dyshuar si të përfshirë në disa ngjarje.