Laboratorë dr*ge, automjete luksoze, ar dhe miliona euro/ Arrestohen 64 persona në Bruksel

Policia belge ka arrestuar 64 persona, në kuadrin e operacionit “Sky”, ndërsa ka sekuestruar 57 makina luksoze, laboratorë droge dhe armë zjarri.

Personat e arrestuar ishin pjesë e një grupi kriminale që merrej me trafikun e drogës nga Amerika Latine drejtu Europës, ndërsa sipas autoriteteve në rrjet ishin përfshirë edhe shqiptarë.

Në fokus të operacionit ishte Brukseli, ku u zhvilluan të paktën 130 bastisje banesash. Në operacion morën pjesë plot 1100 policë, të shoqëruar nga komandot speciale.

Autoritetet thanë se kanë sekuestruar 57 makina luksoze, si dhe 6 laboratorë droge, si dhe tonelata me produkte.

Prokuroria belge bëri me dije se është sekuestruar një sasi e madhe me monedha ari, një makinë për numërimin e parave, rreth 1 milion euro në cash dhe të paktën 300 metër kub duhan kontrabandë.

LEXO EDHE  Deklaratat e Berishës dhe Bashës për 8 Dhjetorin/ Lubonja: Rithemelim do të thotë demokraci në parti

Organizata kriminale ishte kaq e fuqishme sa janë kapur edhe pajisje të specializuara si dronë dhe motorë për zhytës.

Eric Jacobs, drejtor i Policisë Kriminale në Bruksel tha se “sot kemi zbuluar një botë të re kriminale në zonën e Brukselit”. “Deri më tani ajo kishte arritur të vepronte e papikasur”.

I gjithë operacioni u bazua mbi faktin se policia arriti të dekriptonte mesazhet që përdorte kjo bandë me anë të një aplikacioni të quajtur Sky.

Për këtë arsye edhe operacioni mori këtë emër.