Kujdes! WhatsApp do të bllokohet në miliona telefona javën e ardhshme

WhatsApp do të bllokohet në miliona telefona që nga java e ardhshme, me një numër iPhone dhe celularë Android që do të mbyllen përgjithmonë.

Si përdoruesit e Apple ashtu edhe Android po nxiten të përditësojnë softuerin e tyre operativ përpara afatit të 1 nëntorit, për t’u siguruar që mund të vazhdojnë të përdorin aplikacionin.

Pas kësaj pike, WhatsApp do të bllokohet në pajisjet që nuk janë përditësuar në një nivel të caktuar, pasi ato nuk do të jenë në gjendje të vazhdojnë të mbështesin softuerin.

WhatsApp do të bllokohet në miliona telefona javën e ardhshme

Aplikacioni në pronësi të Facebook do të ndalojë së funksionuari në 43 modele të ndryshme të smartfonëve në përputhje me kërkesat në ndryshim për sistemet operative Android dhe iOS. Sipas faqes FAQ të WhatsApp :

WhatsApp nuk do të mbështesë më telefonat Android me OS 4.0.4 dhe më të vjetër më 1 nëntor 2021. WhatsApp për iPhone kërkon iOS 10 ose më të ri. Për përvojën më të mirë, ju rekomandojmë të përdorni versionin më të fundit të iOS të disponueshëm për telefonin tuaj.

LEXO EDHE  Elon Musk: Do të vendosim mikroçipe në trurin e njerëzve vitin e ardhshëm, me qëllim ...

Pra, mesazhi është i qartë: sigurohuni që telefoni juaj të përditësohet në kohën e duhur ose rrezikoni të humbni të gjitha gjërat më të fundit nga biseda në grup. Për të vazhduar, do t’ju duhet të shikoni në cilësimet tuaja të përgjithshme, ku do të jeni në gjendje të shkarkoni dhe instaloni përmirësimin shumë të rëndësishëm. iPhone-ët që nuk mund të përditësohen përtej iOS 10 do të humbasin aplikacionin, dhe kjo tani përfshin iPhone 4S të vitit 2011. Samsung Galaxy Trend Lite, Galaxy Trend II, Galaxy SII, Galaxy S3 mini, Galaxy Xcover 2, Galaxy Core dhe Galaxy Ace 2 gjithashtu nuk do të jenë në gjendje të përpunojnë këto përditësime të reja.

Ndërkohë, përdoruesit e Sony me Sony Xperia Miro, Sony Xperia Neo L dhe Xperia Arc S do të humbasin gjithashtu aksesin.