Helmimi masiv në Krujë, qytetarët edhe sot drejt spitalit

Edhe këtë të Mërkurë, qytetarë të Krujës janë paraqitur në spital me shenja helmimi.

Fluksi duket se ka rënë krahasuar me ditët e mëparshme, megjithatë qytetarët vijojnë të kenë simptoma.

Dyshohet se ata janë helmuar nga konsumimi i ujit që u vjen në rubineta.

Raportohet për rreth 500 të prekur, të cilët janë paraqitur në spital që prej së Dielës.

ISHP njoftoi një ditë më parë se, “dyshohet që reshjet e dendura të shiut ditën e shtunë pasdite dhe në orët e para të ditës së dielë, në të gjithë territorin e Bashkisë Krujë dhe në veçanti në Malësinë e Krujës ku ndodhen veprat e marrjes së ujësjellësit, të kenë sjellë kontaminimin e ujit të pijshëm, ku paraprakisht është konstatuar prezencë e amoniakut mbi normë”.

Lexo edhe:

Helmimi i qytetarëve në Krujë u shkaktua nga uji/ Dali analizat paraprake: Ka prezencë amoniaku

LEXO EDHE  Stuart Peach, i dërguari special për Ballkanin, Meta: Britania, partnere e qëndrueshme