“Shpërthen” gazetari: Vodafone, kompania që vjedh në mënyrë të ligjëruar

Gazetari Klodian Tomorri, përmes një postimi në rrjetet sociale, shprehet se kompania Vodafone po vjedh në mënyrë të ligjëruar shtetin shqiptar prej 20 vjetësh. Tomorri shkruan se po ndodh përmes evazionit të ligjëruar, duke mos i paguar shtetit shqiptar, asnjë qindarkë dividenti.

Gazetari ka reaguar lidhur me shërbimet që kjo kompani ofron. Sipas tiij, në rast se kompanisë nuk i shlyen faturën në datën e caktuar, të nesërmen shërbimi ndërpritet direkt, ndërsa kur e paguan “borxhin” duhet të presësh me orë të tëra që të rimarrësh shrbimin.

Postimi nga Klodian Tomorri

Ti ke 20 vjet klient i Vodafone. Ne keto 20 vjet, qe i bie 240 muaj, ke paguar korrekt faturen cdo muaj. Nje muaj, vonohesh nje dite. Vonohesh se mund te jesh me grip, mund te kesh pune, mund te kete shume arsye dmth. Vodafoni te nderpret direkt sherbimin. Je vetem nje dite vonese.

Nuk shohin as historikun, as faktin qe nje klient qe ka paguar 240 here korrekt e ka riskun shume te ulet te behet debitor. Po nejse. Eshte e drejta e tyre fundja.

LEXO EDHE  VIDEO/ Vizita në Vatikan, Rama pritet nga Papa Francesku. Ja ish-ministri që e shoqëron

Pasi ta nderpresin, ti shkon paguan menjehere. Cfare ndodh pastaj? Duhet te kalojne ore te tera qe te rilidhet sherbimi. Tani cfare emri mund t’i vesh nje kompanie si kjo?

Kjo eshte kompania qe vjedh ne menyre te ligjeruar shtetin shqiptar prej te pakten 20 vjetesh. Po po. Me evazion te ligjeruar. Per shkak se ka shkuar atje ne Hollande, Vodafoni nuk i ka paguar nje qindarke divident ketij shteti ne 20 vjet.

Dhe ne keto 20 vjet u ka marre qytetareve shqiptare te pakten 5 miliarde euro. Dhe ne keto 20 vjet keta kane ndare qindra milione euro divident.

Shume here mendoj qe ne na duhet nje kryeminister si Orbani. Qe keto kompanite keshtu t’i shporre te gjitha. Po po. Duhen fuqizuar disa biznese shqiptare, qe te zhduket ky soji i ketyre, hajduteve me soft perendimor.