Hetimet ndaj Bashës zënë ngushtë Gazment Bardhin, s’di si të justifikohet

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani dhe Sekretari i Përgjithshëm i PD, janë përplasur në ‘Opinion’ sa i përket propozimeve të demokratëve për vettingun e politikanëve.

Manjani e cilësoi qesharake dhe spekulanti si nismë, ndërsa citonte propozimin e demkratëve për personat që cilësoheshin të papërshtatshëm.

Manjani tha se me këtë ligj Lulzim Basha i bie që të jetë kontakt i papërshtatshëm, se edhe pse nuk është i dënuar, gjyqi i tij është i mbyllur për procedurë.

Shpjegimi i Manjanit e vuri në vështirësi Bardhin, i cili nuk po arrinte të shpjegonte situatën.

Debati:

Manjani: Po kërkojmë që spekulimet publike t’i bëjmë të ligjshme. Politikani për shkak të punës që bën takon ‘bythën e dreqit’ ai nuk mund të rrië me barcode të skanojë nëse je kriminel apo jo, këta flasin si Arlind Qorri. Nëse thelbi është të krijojmë njeriun e ri në politikë, atëherë po shkojmë tek fundi i demokracisë. Ka njerëz që shantazhohen dhe marrin vendime në emër të popullit. “Çfarë quhet person i përfshirë në krimin e organizuar? Quhet ai person që edhe nëse nuk e ka dënuar gjykata për pamjaftueshmëri provash, quhet person i përfshirë”, thuhet në PD. Të gjithë ata që i qendrojnë afër Lulzim Bashës të ruhen, sepse ka dy vepra që janë mbyllur për procedurë. Sipas ligjit të Lulzim Bashës, Lulzim Basha del i përfshirë. Kjo është çmenduri e padëgjuar në jurispudencë.

Bardhi: Hape kush quhet kontakt i papërshtatshëm.

LEXO EDHE  Mori tender me vlerë 2 milionë euro, arrestohet biznesmeni shqiptar

Manjani: Një magazinë.

Bardhi: Një magazinë ku ti ke qenë ministër. Partia jote ka dhënë votën.

Manjani: Kam distancime publike për këtë pjesë.

Bardhi: Kjo për Bashën nuk ka lidhje fare.

Manjani: Si mo s’ka lidhje, ky është ligji jot.

Bardhi: Unë nuk e mohova, është një standard