50 vjet burg për 6 shqiptarë, 3 italianë dhe 1 maroken për transport kanabisi nga Shqipëria ne Itali me avion

Conferenza spacciatori con aereo ultra leggero carabinieri riccione ricc 2015

“Dhjetë dënime me mbi 50 vjet burg dhe një pafajësi”. Këto janë kërkesat e bëra nga prokurori Davide Ercolani në gjyqin e dytë të bandës së trafikantëve shqiptarë të drogës, të arrestuar nga karabinierët e njësisë operative të kompanisë Riccione.

Ata akuzohen se trafikuan nga Shqipëria qindra kilogram marijuanë në Romagna me avionë ultra të lehtë që në fund të çdo misioni u çmontuan dhe u fshehën në një garazh në Borghi, në zonën e Cesena.

Dënimi më i rëndë, 12 vjet e 6 muaj burg dhe një gjobë prej 100,000 euro, u kërkua për Ndriçim Baranin, një shtetas shqiptar që banonte në Castel San Pietro Terme (në zonën e Imolës).

Sipas hetimeve, roli i tij në organizatë ishte i një rëndësie të madhe: ai gjente klientë, mblidhte para, sepse çdo udhëtim ishte paguar paraprakisht, dhe më pas ua dorëzonte furnizuesve.

Një nga anëtarët e bandës, Arber Bejleri, i cili ndodhet në burg në Forli, nga qershori i kaluar, tregoi se si ai, vëllai i tij Adriano, për të cilin u kërkua dënimi me 4 vite dhe një gjobë prej 20,000 euro, dhe Barani kishin arritur të trafikonin deri në 130 kilogramë marihuanë në një javë të vetme midis provincave të Riminit (Novafeltria, Verucchio, San Leo) dhe Forlì-Cesena (Savignano sul Rubicone, San Mauro Pascoli).

Me 7 vjet e 6 muaj dhe një gjobë prej 80,000 euro u kërkua dënimi për bashkatdhetarin Orland Plepi i cili, përveçse ishte anëtar i rëndësishëm i shoqatës kriminale, u kap me 100 gramë kokainë.

Me 7 vjet burg u kërkua të dënohej shqiptari Julian Braka. Tre vjet e gjashtë muaj secila janë kërkesat e bëra për Gennaro Di Gennaro (përveç një gjobë prej 16,000,000 euro), një shpërndarës droge, dhe për qytetarin maroken Abdelmalek Raad (plus një 10,000 euro gjobë).

LEXO EDHE  Mediu: E turpshme kur në 8 dhjetor flasin edhe ata që ishin kundër studentëve

Blerja e sigurt e një kilogram marijuanë mund t’i kushtojë Durim Qevanit 3 vjet, 4 muaj dhe 900 euro gjobë.

Kërkesa për Gaetano La Froscia, i punësuar nga organizata për të filluar prodhimin lokal të marihuanës, ka të bëjë me tre vjet burg dhe një gjobë prej 4,000 euro. Ky i fundit rriti disa qindra bimë në ballkon dhe në oborrin e shtëpisë, duke e kthyer në një plantacion, i cili u zbulua nga karabinierët në Verucchio.

Gjithashtu me një dënim 2 vjeçar dhe 6 mijë euro gjobë ishte kërkesa për Donato Malagnino da Venosa, i akuzuar për shitje kokaine.

Për Artjan Buzin u kërkuar dënimi me 18 muaj burg. Në vend të kësaj, lirimi u kërkua për një të katërtën e italianëve, një rezultat krejtësisht i palidhur me çështjen.

Hetimi nga Njësia Hetimore e Karabinierëve të Kompanisë Riccione u zhvillua në dy faza midis 2015 dhe gushtit 2018. Pas bllokut të parë të arrestimeve, dosja nga Rimini iu kalua Dda të Bolonjës.

Një veçori e organizatës është se banda, ndoshta e frymëzuar nga narkotikët e Amerikës së Jugut, përdori një aeroplan për të transportuar marihuanën, e rritur vetë përtej Adriatikut.

“Bari”, fluturoi falë një rrjeti kontaktesh midis Italisë dhe Shqipërisë në bordin e një avioni ultra të lehtë të bërë vetë, duke garantuar operacione të afta për të fituar të paktën 200,000 euro për udhëtim.