Debati Rama-Basha në Kuvend/ Salianji: Ishte i vërtetë. Bushati: Problemi sot është si të largohet një gërmadhë si Rama

Debati Rama-Basha në Parlament ishte pjesë e diskutimit në studion e Open. I ftuar në të, deputeti i PD-së Ervin Salianji i pyetur nga Eni Vasili se nëse i kishte munguar ku debat në parlament, tha se kjo ishte një gjë e tejkaluar.
Salianji tha se se asgjë nuk ishte e stisur në atë debat, duke pasur parasysh se çfarë ka ndodhur.
Ndërkohë ndryshe mendon analisti Andi Bushati që tha se ai ngjate më shumë si një debat i stisur.
” Është një filmë i parë dhe që përfundon me perdhunimin që Rama na bënë ne të tjerëve dhe merr një mandat tjetër. Problemi nuk është sot demaskimi i një gërmadhe si Rama që të gjithë e dinë se ka gënjyer dhe e dinë se ai është kreu i një bande kriminale. Shoqëria shqiptare ka vetëm një pikëpyetje. Si përmbyset Edi Rama? Një opozitë e përçarë e ka shumfishë të vështirë të përballet me regjimin e Ramës. Mua s’më pëlqeu që Basha shmang debatin në parti dhe rivendos debatin parlamentar.

LEXO EDHE  Takimi i Ramës me kryebashkiakët, PD: Pa pastruar politikën, nuk mund të pastrohet territori

Basha ka një hile, pavarësisht se Ramës i thotë akuza të vërteta, pasi këto nuk të çojnë askund. Kryetari i opozitës duhet të risigurojë legjitimitetin e cunguar brenda opozitës.
Para katër vitesh Rama i thotë Lulit, ku i ke Zamirin, Çetin e të tjerët, e sot është Luli sot që ia përmend Ramës.”
Por Salianji lidhur me përmendjen e emrave të oligarkëve tha se Basha nuk ka frikën e përmendjes së tyre. Ai tha se PD është larguar nga komplekset.