Uashingtoni planifikon të rihapë misionin diplomatik për palestinezët në Jerusalem

Kryetari i PD Lulzim Basha, deputetet Eduard Halimi dhe Oerd Bylykbashi, gjate nje konference me teme, "Reformimi i Sistemit Gjyqesor ne Shqiperi", organizuar ne hotel Tirana./r/n/r/nLeader of the Democratic Party Lulzim Basha, lawmakers Eduard Halimi and Oerd Bylykbashi, at the “Reforming the Judicial system in Albania” Conference.

Administrata Biden ka ndryshuar politikat lidhur me marrëdhëniet me palestinezët. Uashingtoni planifikon që të rihapë konsullatën e SHBA-ve në Jerusalem, si pjesë e përpjekjeve për të thelluar lidhjet me palestinezët.

Lajmin e ka bërë të ditur Sekretari i Shtetit Anthony Blinken ditën e sotme pas një mbledhje me homologët e tij nga Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

LEXO EDHE  OBSH: COVID-19 mund të ketë vrarë mbi 80 mijë punëtorë shëndetësorë

“Do të vijojmë me procesin e rihapjes së konsullatës në kontekstin e thellimit të këtyre marrëdhënieve me palestinezët,” tha Blinken.