Pas tërmetit, Kreta rrezikohet edhe nga tsunami. Ja thirrja drejtuar banorëve

Pas lëkundjes sizmike që goditi Kretën, një prej sizmiologëve grekë, Gerasimos Papadopoulos, ka dhënë alarmin për rrezikun e një tsunami.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, sizmiologu u bëri thirrje qytetarëve të largohen nga brigjet.

“Cunami i vogël në progres në jug të Kretës. Qëndroni larg nga brigjet”, shkroi ai.

“Ne kemi lëshuar një alarm për cunami, por asgjë shumë alarmante. Po flasim për 10 kilometra në juglindje të Zakros. Fenomeni ka mbërritur dhe mund të mos jetë i dukshëm në disa zona.

LEXO EDHE  Berisha: ‘Ballkani i Hapur’ do i kthente shqiptarët në vasalë të Serbisë

Tërmeti ishte mjaft i vogël për të krijuar një cunami të madh. Përveç Kretës,i gjithë Egjeu jugor është tronditur”, tha presidenti i OASP Efthymios Lekkas.