Rama: Liria e përhapjes së mediave online ka minuar lirinë e fjalës

I pranishëm në konferencën e OSBE për Europën Juglindore, “Gazetari në kohë krizash”, Kryeministri Edi Rama tha se në emër të lirisë së medias, shumë gjëra ndodhin që shkojnë kundër konceptit të lirisë.

“Po I referohem përhapjes së lajmeve të rreme, të sjelljeve që priren të jenë kundër lirisë së njerëzve të tjerë dhe kundër të drejtave të njerëzve të tjerë dhe kundër gazetarisë që bazohet te faktet dhe ndjenja e misionit për të përfaqësuar një fuqi të katërt reale”, tha Rama.

“Liria e përhapjes së mediave online ka minuar lirinë e fjalës. Është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet kur vjen puna te rregullimi i kësaj hapësire, ku të vërtetat dhe gënjeshtrat vështirë të dallohen nga njëra-tjetra. Në emër të lirisë na duhet thjesht të bëjmë durim me këtë sasi gënjeshtrash, akuzash, shpifjesh apo shantazhesh, që janë shndërruar në problem shumë të madh. Çfarë do të kishte bërë makineria propagandistike naziste me këtë liri, është tronditëse. Përpiquni të vlerësoni se çfarë dëmi po ndodh, po shkaktohet në jetën e përditshme nga burimet e së keqes në këtë botë”, shtoi ai.

LEXO EDHE  ‘U vonova se skuthi më bllokoi rrugën’/ Berisha-Ramës: Hiq dorë, se do të të ngujoj në Surrel (Video)