Përplasen sërish/ Turqia paralajmëron Greqinë: Do të marrim masa ndaj çdo përpjekjeje për të shkelur të drejtat tona

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Cavusoglu bëri deklarata të reja provokuese në lidhje me Mesdheun lindor, duke paralajmëruar se vendi i tij kishte marrë të gjitha masat e nevojshme kundër Greqisë nëse gjykonte se të drejtat e saj po shkeleshin në rajon.

Ministri i Jashtëm turk në një konferencë shtypi të përbashkët në Ankara me homologun e tij venezuelian, nënvizoi gatishmërinë e Turqisë ndaj Greqisë në Mesdheun lindor, duke thënë se “ne po marrim masa kundër çdo përpjekjeje për të shkelur kufirin kontinental”.

Cavusoglu theksoi: “Ne po marrim masat tona kundër çdo përpjekjeje për të shkelur kufirin tonë kontinental. Herën e fundit që Greqia hyri në kufirin tonë kontinental 1 km (në verilindje të Kretës), ne shpallëm një NAVTEX dhe lëshuam paralajmërimet e nevojshme. Kur i dëbuam nga atje ata donin të hynin përsëri, këtë herë nga Qipro, por ne reaguam në të njëjtën mënyrë. Ata vazhdimisht protestojnë kundër Turqisë në bashkësinë ndërkombëtare. Unë nuk e di se çfarë përfitimi ka kjo. Ndoshta politika e brendshme ”.

LEXO EDHE  Balotazhi në Maqedoninë e Veriut/ Bëhen bashkë “armiqtë” Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi

Ai gjithashtu sulmoi SHBA dhe Presidentin Joe Biden duke thënë Shtetet e Bashkuara po gënjejnë Kongresin, duke mbështetur terrorizmin dhe ky është një krim kundër Uashingtonit.

“Në vend që të fajësojnë Turqinë, Shtetet e Bashkuara duhet të braktisin politikat e tyre të gabuara. Ata gjithashtu duhet të jenë më të sinqertë me popullin amerikan dhe Kongresin, “tha ai.