Vr*sja e Arben Zylyftarit, SPAK rihap hetimet

SPAK ka hapur hetimet për vrasjen e kryepolicit të Shkodrës Arben Zylyftari, ngjarje e ndodhur kjo në vitin 2000, gjatë një operacioni policor.

Arben Zylyftari ishte kolonel i Policisë Shqiptare, ai u ra në krye të detyrës më 2 gusht të vitit 2000, gjatë një operacioni policor në Shkodër.

Ish- kreu i Drejtorisë së Policisë së Qarkut Shkodër, kolonel Arben Zylyftari, është shpallur “dëshmór i atdheut” dhe është vlerësuar me titullin më të lartë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, nga ish- presidenti Rexhep Mejdani.

LEXO EDHE  Manjani: Boll me neokomunizma, nuk kriminalizohen njerëzit përjetë

Më 13 Dhjetor 2000, Akademisë së Policisë së Shtetit iu dha emri “Akademia e Policisë Arben Zylyftari”.