Basha: 1/3 e karburanteve në Shqipëri hyjnë kontrabandë, do i drejtohemi SPAK

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka bërë një akuzë të fortë gjatë ditës së sotme, duke thënë se 1/3 e karburanteve në Shqipëri hyjnë në rrugë kontrabandë, duke shmangur detyrimet doganore.

“30% e karburantit që hyn në Shqipëri hyn kontrabandë, e thënë shkurt humb shteti, dhe në fakt humbin qytetarët. Pse ndodh kjo që 1/3 e karburantit të hyjë kontradandë, që nuk përkthehet në investime, rritje pagash, pensionesh. Pse zhduken këto para, çfarë ndodh me këto para. Prej ditës së djeshme PD ka nisur hartimin e një kallëzimi penal që do ta çojë në SPAK, me shpresën që nuk do të përfundojë te rafti i pluhurave”, tha Basha.

LEXO EDHE  Manjani tregon se cila është mundësia e vetme e Bashës për të qëndruar në politikë

Ndërkohë që Basha nxori dhe një video të Ramës 8 vite më parë, që premtonte heqjen e TVSH-së dhe tashmë kundërshton këtë propozim të PD-së.