Akuzohet për mashtrim 2.1 mld dollarë, indiani me nënshtetësi shqiptare pjesë e “Pandora Papers”

Nitin Sandesara, indiani me nënshtetësi shqiptare i shpallur në kërkim pasi akuzohet për mashtrim, ka dalë në skandalin “Pandora Papers”, i cili përgjatë ditëve të fundit ka tronditur botën duke zbuluar se njerëzit me pushtet fshehin pasurinë në kompani offshore.

Në vitin 2017-2018 kur agjencitë hetimore ishin të zëna me hetimin e çështjeve penale kundër Nitin Sandesara dhe grupit të tij Sterling Biotech për mashtrim përmes kredisë bankare me vlerë 2.1 miliard dollarë, Sandesara ishte larguar nga India duke mbledhur cerftefikatat nga bankat nigeriane dhe avokatët për të ngritur një varg kompanish në Ishullin e Virgjër Britanik (BVI) për të zgjeruar biznesin e tij të naftës. Kështu shkruan Pandora Papers, siç citohet nga media Indiane The Indian Express.

“Ne e konsiderojmë Nitin Jayantilal Sandesara si financiarisht të besueshëm dhe me moral të mirë nga marrëdhëniet tona me të,” tha Union Bank of Nigeria Plc në një letër referimi të shkurtit 2018 për Fidelity Corporate Service Ltd. Një letër tjetër e marsit 2018 nga firma ligjore nigeriane EI Alosiba & Co tha: “Ne e njohim Nitin Sandesara për 15 vjet dhe se ai kurrë nuk ka qenë në dijeninë tonë më i përfshirë në procedura falimentimi, penale ose shkelje të ngjashme”.

Këto letra u përdorën nga Sandesara për të krijuar të paktën disa kompani në BVI: Constant Capital and Investment Ltd; Prime Finance and Capital Alliance Ltd; Sterling Petroleum Trading Ltd; Ëest Africa Capital Limited; Aleanca e Kapitalit Afrikan Ltd dhe Aleanca Continental Capital Ltd.

Email -et e shumtë për Nitin Sandesara nuk morën asnjë përgjigje.

Qëllimi i këtyre kompanive, sipas të dhënave, ishte të investonin në firmat e naftës dhe gazit në Francë, Nigeri, MB, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Indi. Të dhënat tregojnë se Nitin Sandesara është pronari i vetëm përfitues i këtyre firmave dhe ai ka deklaruar se fondet e investuara në këto kompani janë “kursimet” e tij.

Shumica e këtyre kompanive janë krijuar me një investim fillestar prej $ 0.5 milion dhe kanë një parashikim identik të të ardhurave prej 3 milion $ në vitin e parë të operacioneve.

Të dhënat e kompanisë tregojnë se West Africa Capital u krijua më 8 nëntor 2017 me Nitin Sandesara si pronar të vetëm që mbante 50,000 aksione të zakonshme të një klase të vetme me një vlerë nominale prej 1 dollarë secila. Të nesërmen, Sandesara hapi një firmë tjetër të quajtur African Capital Alliance me një aksion të njëjtë.

LEXO EDHE  Meta: Alarmante renditja e Shqipërisë si vendi me vd*kshmëri më të lartë në Europë nga Covid

Të paktën, dy firma Constant Capital dhe Prime Finance u inkorporuan në të njëjtën ditë, 16 Mars 2018.

Të dy firmat deklaruan se planifikojnë të bëjnë biznes në Indi, midis vendeve të tjera. Kjo pavarësisht nga fakti se Sandesara dhe familja e tij ishin tashmë në arrati pasi agjencitë hetimore indiane po i hetonin ata për mashtrim në banka.

Ndërsa përfshinte Constant Capital dhe Prime Finance, agjencia e ofrimit të shërbimeve kooperative, Fidelity Corporate Services, i kërkoi në mënyrë të përsëritur Sandesaras që të siguronte një certifikatë pastërtie të lëshuar nga policia indiane, për të plotësuar normat e njohjes së klientit për kompanitë e sapoformuara BVI.

Sandesara nuk e paraqiti atë. Në vend të saj, ai transferoi Constant Capital dhe Prime Finance nga Fidelity Corporate në një ofrues të shërbimeve të korporatës Sable Trust Limited në BVI në Prill 2018.

Që të gjitha këto firma të krijuara nga Sandesara midis nëntorit 2017 dhe prillit 2018 i kanë shpëtuar hetimit nga Drejtoria e Përmbarimit (ED) dhe Byroja Qendrore e Hetimit (CBI) që po hetonin Grupin Sterling, Sandesara, vëllain e tij Chetan Sandesara për mashtrim.

Sandesara dhe familja e tij u larguan nga India në vitin 2017 pasi biznesi i tyre u vu nën skaner. Në Shtator 2020, India shpalli Nitin dhe Chetan Sandesara dhe Dipti Sandesara në kërkim ndërkombëtar.

Hetimi nga agjencitë ka zbuluar se vëllezërit Sandesara dyshohet se kanë devijuar huanë e marrë nga Sterling Group përmes një uebi të njësive të shumta vendase. Drejtoria e Përmbarimit pretendon se Sandesaras përdorte emrat e punonjësve në 249 kompani vendase dhe 96 kompani në shtete të tjera. /abc news/

Lexo edhe:

Nga Meta te Klosi e Lul Morina, ja njerëzit që mbështetën familjen indiane të akuzuar për mashtrimin 700 milion USD