Shifrat/ Tabaku: Qeveria nuk rimbursoi as 1% të shpenzimeve të qytetarëve për ilaçe gjatë pandemisë

Nënkryetarja e PD, Jorida Tabaku, ka publikuar me shifra abuzimin e qeveisë gjatë pandemisë me fondin e buxhetit të shtetit por dhe me shëndetin e qytetarëve shqiptarë.

Me anë të një postimi në Facebook, Tabaku shkruan se gjatë pandemisë shqiptarët shpenzuan 30 milionë euro për ilaçe, ndërkohë që qeveria rimbursoi vetëm 231 mijë euro të shpenzimeve.

Sipas as 1% e vlerës së harxhuar nuk ëhstë rimbursuar për qytetarët, pasi kjo ëhstë mënyra se si qeveris rilindja që po e varfëron çdo ditë vendin.

Postimi i Tabakut:

📍 Shqiptarët kanë shpenzuar 30 mln euro për ilaçe💊 dhe mjekime gjatë pandemisë ndërsa qeveria i ka rimbursuar qytetarëve vec 231 mijë euro.

As 1% e vlerës së harxhuar nuk ka shkuar për të ndihmuar qytetarët.

🔴 Fytyra e vërtetë e një qeveria që politikën nuk e përdor për ti shërbyer qytetarëve por tu pasuruar vete, të braktisur dhe në fatkeqësi!

❌ Jemi vendi me varfërinë më të lartë në rajon, dhe me pagat më të ulëta. Kjo nuk mund të jetë manyra se si qeveriset vendi ynë.

LEXO EDHE  Do udhëtonin drejt Zvicrës me pasaporta false, arrestohen turqit në Rinas