Sulme në Detin e Zi, Rusia “konkurrencë” me SHBA-në dhe Ukrahinën (Video)

Ministria e Mbrojtjes në Rusi njoftoi se forcat detare ruse ushtruan sulme të simuluara në caqet e Detit të Zi, afër Krimesë së aneksuar nga Ukraina. Sipas njoftimit, këto ushtrime po mbahen në të njëjtën kohë me ato të Ukrainës e ShBA-së.

Flota e Detit të Zi e Rusisë ushtroi duke i hulumtuar dhe shkatërruar caqet në det me sistemin bastion, sistem i avancuar tokë-tokë dhe anti-anije, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Brendshme të Rusisë. Në pamjet e publikuara nga vetë kjo ministri në rrjete sociale shihen raketa të hedhura nga kamionët, duke e stimuluar sulmin ndaj anijeve të armikut të pretenduar.

LEXO EDHE  BE-ja prezanton planin për të lehtësuar krizën e energjisë në Evropë

Ushtrimet e përbashkëta mes Ukrainës, ShBA-së dhe disa trupave tjera të NATO-s pritet të zgjasin deri më 1 tetor. Ato u organizuan pas ushtrimeve masive ushtarake të organizuara nga Rusia dhe Bjellorusia këtë muaj, duke alarmuar Perëndimin.