Sulmi me dron, SHBA pranon vra*jen e 10 të pafajshmëve

Afghan residents and family members of the victims gather next to a damaged vehicle inside a house, day after a US drone airstrike in Kabul on August 30, 2021. (Photo by WAKIL KOHSAR / AFP)

Shtetet e Bashkuara kanë pranuar gabimin nga sulmi me dron në Kabul, para tërheqjes së ushtarëve amerikanë nga Afganistani.

Nga sulmi me dron fillimisht u tha se ishte vrarë urdhëruesi i sulmit terrorist që shkaktoi dhjetra të vdekur dhe të plagosur pranë aeroportit të Kabulit, mes të cilëve edhe ushtarakë amerikanë.

Por një zyrtar amerikan i tha CBS News, se nga sulmi me dron u vranë 10 njerëz të pafajshëm, që po udhëtonin me automjete.

LEXO EDHE  Të dielën maratona e Tiranës/ Kufizim i lëvizjes së mjeteve nga ora 07:00- 17:00

Mediat amerikane raportojnë se Pentagoni ka konfirmuar vrasjen e 10 të pafajshmëve, mes të cilëve 7 fëmijë.

Të 10 -të u vranë kur një makinë e parkuar në shtëpinë e tyre u godit nga një dron. Disa nga të vrarët kishin punuar më parë për organizatat ndërkombëtare dhe kishin viza që u lejonin atyre hyrjen në SHBA.