Përjashtimi i Berishës, Bushati përplaset më Bardhin: SHBA i ka rrahur shpatullat Ramës, ju keni frikë nga…

Gazmend Bardhi tha se Basha nuk i ka ngul thikën pas shpine askujt. Berisha tha Bardhi ka qendrimet e veta, por ajo që dua të them është se Berisha edhe qëndrimin e vet të parë e ka patur se Basha ishte nën presion në marrjen e vendimit.
Basha prej dy muaj e gjysmë ka qenë në kontakt të vazhdueshëm për të gjetur një zgjidhje që mbronte dinjitetin e Berishës, por mbronte dhe interesin e demokratëve.

Keni detyrim apo frikë nga SHBA?

As detyrim dhe frikë, nevojë për të patur një partneritet dhe bashkëpunim normal me SHBA si faktorë që shërben për normalizimin.

Kjo që shkon çdo ditë në SPAK a shkoi për banditët e Elbasanit?

Bardhi: Ia kam thënë. Ka një marrëdhënie bashkëpunimi me partnerët tanë strategjik.

LEXO EDHE  Grekët në grevë, bllokohet lëvizja e trageteve Sarandë-Korfuz

Bushati: Ka mbështetur Ramën dhe kundër Komisionit të Venecias. Me këtë PD opozitarizmi është përfundimisht i shitur. Berisha erdhi në kuvend duke grisur letrat e Clinton në zyrë. Fatos Nano po ashtu ka ardhur në pushtet duke vepruar kundër amerikanëve. Asnjë lider me tope në Shqipëri nuk ka ardhur në pushtet pa antiamerikanizëm. Kur ti beson dhe punon për kredon tënde, edhe mileti këtu të beson. Kur t’i sillesh si fshirësi i këpucëve i të huajit të parë që të kalon në zyrë, s’të repsekton as i huaji dhe as elektorati. Mos u bëj ushtar i palës tjetër.
Sali Berisha është lideri që i ka dhënë më shumë demokracisë se Shqipërisë.