Të vërtetat që s´thuhen për të fituar konkursin për shkollën e Policisë

Nga Anila Hoxha

Policia e Shtetit ju dergoi ftese te rinjve dhe te rejave qe te konkurrojne per tu bere pjese e policise, nje gare qe garantohet se do te ndjeke parimet e shanseve te barabarta, mosdiskriminimit dhe merites. Parashikohet qe do te rekrutohen dhe do te dalin Patrulle e Pergjithshme 500 persona.

Por pervec kritereve si besueshmeria, zotesia, padenueshmeria deri tek gjatesia qe njoftohet se jane kusht , ka disa te verteta te tjera qe kandidatet duhet ti dine

1. Mbas emerimit ne detyre kur dhe duhet te nise si inspektor, egziston rreziku dhe shansi i keq qe ecuria ne karriere , vendosja ne hierarkine policore sipas grades policore nuk do te ndodhe sipas eksperiences, ligjit , pergjegjesise dhe ushtrimit te funksioneve apo procesit konkurrues.
Por sipas forces qe do kete MIKU. Do kuptoni se mund te behesh komisar edhe me gjashte muaj, nese do ndodhe qe Drejtori i Pergjithshem ka nje grusht njerezish qe duhet ti beje shefa sektoresh, ose me 3 vjet do te mbulojne me graden kryekomisar mbasi duhen rregulluar TANET ne krye te komisariateve .

2. Nese per fatin tend te keq , nuk je brenda ketij rrethi, do egzistoje perhere nje servil qe do behet shkak bërrylash dhe ankesash te eprori, që mezi pret te faktorizohet dhe do te terheqe vemendjen . Ai do merret me vogelsira vetëm e vetëm që të ta vështiresoje jeten ne detyrë që herët në mëngjes kur ti del në rresht e derisa ta mbyllësh turnin. Do njohësh njerëz që skanë më lidhje me policinë, nuk e kanë më mision, por vazhdojnë të kapardisen në detyra të rëndesishme !
Dhe keshtu ti do ngecesh perhere ne graden Inspektor, duke marre pambarimisht urdhera bombastike , mbi makina qe bllokohen po pastaj te thone ti zhbllokosh, mbi shirite qe do te thone ti vendosesh por pastaj ti heqesh, mbi te dyshimte qe do ti kerkojne ti shtrish barkas, po pastaj per ndonjerin do te urdherojne “leshoje” ! Sa urdhera që nuk do jenë në funksion të zbatimit të ligjit, por do ti zbatosh ! Ndonjëherë do ju premtojnë shlyerjen e pagesave të orëve shtese , rritje page , dinjitet , policim, drejtim , pastrim policie , ligj . Shumë do dëgjosh!
3. Pikerisht nga aty, do shohesh i cuditur se si fluturohet nga Inspektor ne kryekomisar deri ne drejtues sa hap e mbyll syte, pa asnje merite , megjithese ti e di mire se cila eshte merita me e madhe e atyre qe e marrin graden kaq befasisht.

LEXO EDHE  VIDEO/ Arrestohen 8 persona në Shkodër, u sekuestrohet kokainë, armë dhe munncione luftarake

4. do shikosh se si jeta jote profesionale , do mbushet prej ketyre te BEFTËVE, plot me verejtje, verejtje me paralajmerim, ulje ne grade, shtyrje e afatit te gradimit dhe pikerisht keta te BEFTËT do te tregojne se si luftohet krimi ty qe qendron tere diten rrugeve me nje veshje prej kartoni qe kemisha i kushton 100 euro , por qe nuk vlen as nje kacidhe.
Do pyesesh ndonjehere se brendshmi dhe pabezajtur, se cfare ndodhi me ate te fortin qe u leshuat ta arrestonit, apo me ate trafikantin? Mos pyet me ze
5.Keta te BEFTËT pastaj do bejne rregulla per ty, qe ne nje rast fole pa etike. Do shkruajne me ngazellim dhjete fashikuj mbi ty mbi motin dhe shiun , ti qe je krejt ndryshe , i pabere pis, ske makine luksoze, ske shtepi, ske nje uniforme te hajrit, krimineli te sfidon ne emer te shefit, ske vila tek Kodra e Diellit, ske askund vila. Ske asgje pervec atij kartoni qe lexon POLICIA E SHTETIT… Shkurt fare do jesh nje nje polic i zhvleresuar nga ca eprore qe do jetojne pergjithmone ne kurriz te punes tende dhe ne qendrofsh gjalle do te shohin nga lart si te jesh sherbetor i tyre. Dhe ata nga ai lloj zotëruesi qe i pellcet korrupsioni dhe krimi në cdo gje që bën dhe qe i lexohet ne balle ‘ UNE JAM ANTILIGJI’.
Por do te kerkoje ti qendrosh edhe gati tu!
Ne u vrafsh do bejne homazhe per ty , do jene me te pikelluarit, madje do mbledhin qindarka per familjen tende
Ata do vazhdojne te bejne pazare !