La Britaninë për t’u bashkuar me ISIS, 22-vjeçarja thirrje qeverisë: Jam penduar, dua të rikthehem (Video)

Njihuni me Samima Begum, 22-vjeçarja nga Britania se e cila kohë më parë i është bashkuar shtetit islamik të xhihadistëve. E penduar për këtë veprim, ajo i lutet Britanisë që ta lejojë të kthehet në vend, duke i siguruar se nuk ka kryer asnjë krim nga xhihadistët.

E reja mori këtë vendim në 2015 bashkë me dy shoqe, gati për t’iu bashkuar xhihadistëve në Siri. Atje ajo u martua me një xhihadist me origjinë holandeze, 8 vjet më të madh.  Tani e reja dëshiron të kthehet në vendin e saj për të kërkuar nënshtetësinë britanike, e cila iu hoq në vitin 2019 për arsye të sigurisë kombëtare.

LEXO EDHE  Publikohen pamjet nga tërmeti që shkaktoi panik në Australi

Jam gati të dal në gjyq, të përballem me njerëzit që kanë akuzuar dhe t’i mohoj , sepse e di që nuk kam bërë asgjë në Shtetin Islamik përveçse të jem nënë dhe grua. I vetmi krim që kam kryer ishte se isha aq budallaqe sa u bashkova me Shtetin Islamik “, tha ajo për ITV.