Mijëra protestues kundër talebanëve në Kandahar për dëbimet

Mijëra afganë protestuan kundër talebanëve në qytetin jugor të Kandahar të martën, sipas një ish -zyrtari të qeverisë dhe pamjeve televizive lokale, pasi banorëve iu kërkua të lironin një koloni të ushtrisë rezidenciale. Protestuesit u mblodhën para shtëpisë së guvernatorit në Kandahar pasi rreth 3,000 familjeve iu kërkua të largoheshin nga kolonia, sipas ish -zyrtarit qeveritar që ishte dëshmitar i turmave.

Pamjet nga mediat lokale treguan turma njerëzish që bllokuan një rrugë në qytet. Zona e prekur është e pushtuar kryesisht nga familjet e gjeneralëve në pension të ushtrisë dhe anëtarëve të tjerë të forcave afgane të sigurisë.

Familjeve, disa prej të cilave kishin jetuar në rreth për gati 30 vjet, u ishte dhënë tre ditë kohë për t’u liruar, tha zyrtari, i cili kishte folur me disa nga të prekurit.

LEXO EDHE  Burri godet me grusht në fytyrë infermieren: Pse më vaksinove gruan, pa lejen time?

Zëdhënësit talebanë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesës për koment mbi dëbimet.

Protestat sporadike kundër talebanëve, të cilët erdhën në pushtet në Afganistan me kapjen e Kabulit gati një muaj më parë, kanë përfunduar në përleshje herë pas here vdekjeprurëse, edhe pse nuk ka pasur raporte të konfirmuara të dhunës të martën.

Udhëheqësit talebanë janë zotuar të hetojnë çdo rast abuzimi, por kanë urdhëruar demonstruesit të kërkojnë leje para se të mbajnë protesta.