Kapet në fermën e kana*isit, 24 vjeçarit shqiptar i hiqet pasaporta spanjolle

Një shqiptar 24-vjeçar u arrestua nga policia spanjolle pasi akuzohet për kultivimin e rreth 1.200 rrënjë bimëve narkotike në një fermë në Jarandilla de la Vera.

Autoriteti gjyqësor ka dekretuar tërheqjen e pasaportës për këtë shtetas, me origjinë shqiptare, si dhe detyrimin për t’u paraqitur para gjykatës në datat 1 dhe 15 të çdo muaji.

I riu kishte menduar të mbillte kanabisin në tre parcela të ndryshme, në mënyrë të shpërndarë dhe mbi to ishte vendosur një kanavacë e gjelbër, e cila pengonte shikimin e tyre nga jashtë.

LEXO EDHE  Vrau ish-gruan, publikohet letra e Elton Metaj: Unë shkrepa armën, por vrasjen e ka bërë babai i saj

Për kultivimin dhe për prodhimin më optimal, plantacioni kishte një sistem të ujitjes të përbërë nga tuba të ndryshëm të shtrirë dhe që ishin të lidhur me rezervuarët e ndryshëm të ujit që kishte ferma.

Policia ka shkulur lëndën narkotike, e cila pas peshimit arrinte në rreth 1 ton.