11 shtator 2001/ FBI publikon dokumentin sekret për të vërtetën e rrëzimit të kullave binjake

Një ditë pasi dje u bënë plot 20 vite nga sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 në SHBA, autoritetet kanë pranuar të publikojnë një dokument sekret.

FBI ka nxjerrë një dokument të deklasifikuar orët e fundit, me 16 faqe, që lidhet me mbështetjen logjistike të ofruar për dy prej rrëmbyesve sauditë në prag të sulmeve.

Sipas Aljazeera, dokumenti, i publikuar para disa orësh, përshkruan kontaktet që rrëmbyesit kishin me bashkëpunëtorët sauditë në Shtetet e Bashkuara, por nuk ofron prova nëse qeveria saudite ishte bashkëfajtore në komplot.

Ai është regjistrimi i parë hetimor që zbulohet pasi presidenti amerikan Joe Biden urdhëroi një rishikim të deklasifikimit të materialeve që prej vitesh kanë mbetur jashtë syve të publikut.

LEXO EDHE  Sulme në Detin e Zi, Rusia “konkurrencë” me SHBA-në dhe Ukrahinën (Video)

Biden kishte hasur në presion javët e fundit nga familjet e viktimave, të cilët kanë kërkuar prej kohësh regjistrimet teksa po ndiqnin një padi në Nju Jork duke pretenduar se zyrtarë të lartë sauditë ishin bashkëpunëtorë në sulmet.

Ndërkohë spekulimet për përfshirjen zyrtare u mbyllën menjëherë pas sulmeve kur u zbulua se 15 nga 19 sulmuesit ishin sauditë.

Nga ana tjetër Osama bin Laden, udhëheqësi i al-Kaedës në atë kohë, ishte gjithashtu nga një familje e shquar në mbretëri.

Ndërkaq qeveria Saudite ka mohuar prej kohësh çdo përfshirje në këtë ngjarje.