Pandemia/ Kosova aplikon dozën e tretë të vaksinës duke nisur nga viti 2022

Autoritetet shëndetësore në Kosovë konfirmojnë situatën e rëndë nga pandemia koronavirus. Rastet ditore pësuan rritje pas një rënie të lehtë në ditët e fundit, ndërsa numri i jetëve të humbura mbetet alarmant.

Sipas të dhënave zyrtare, në muajin e fundit janë raportuar 43 mijë të infektuar me Covid-19 dhe mbi 400 viktima.

Qeveria e Kosovës e ka bazuar luftën e saj ndaj pandemisë në vendosjen e kufizimeve dhe përshpejtimin e fushatës së vaksinimit.

Ministri I shëndetësisë, Arben Vitia konfirmoi aplikimin e një doze përforcuese të mbrojtjes ndaj koronavirusit.

Profesionistët nga IKSHP para disa ditësh na kanë bërë me dije të qartë në MSH se do ketë nevojë sipas gjitha gjasave marr këtu parasysh edhe përvojën e disa vendeve që përkundër vaksinimit me dy doza patë shpërthim infeksioni me variantin Delta që do ketë nevojë edhe për dozën e tretë dhe menjëherë ne kemi filluar ashtu siç përmenda edhe sot në konferencë negocimin për sigurimin e dozës së tretë e cila do jetë në dispozicion në vitin e ardhshëm për qytetarët e Republikës”, u shpreh Vitia.

LEXO EDHE  Partizani ndalet sërish, gafat dhe Skënderbeu frenojnë pretendentët