Bënë thirrje për të mos u vaksinuar kundër virusit, dënohen 2 mjekët

Kantoni i Bernës ka marrë masa kundër dy mjekëve që kanë folur publikisht kundër vaksinimit anti-Covid dhe duke u bërë thirrje pacientëve të tyre që të mos marrin injeksione.

Detajet e rasteve dhe dënimeve të vendosura nuk u zbuluan, por autoritetet theksuan se profesionistët mjekësorë që kundërshtojnë me zë vaksinimin përbëjnë një rrezik për shëndetin publik, shkruajnë mediat zvicerane.

LEXO EDHE  Zëdhënësi i BE konfirmon një takim Kosovë – Serbi në Bruksel

Kantoni po heton gjithashtu raste të tjera të ngjashme, njëra prej të cilave ka të bëjë me një kirurg dhe mjek sportiv, i cili kishte nisur një apel publik për njerëzit që të kundërshtonin testet e shqyrtimit dhe mbajtjen e një maske mbrojtëse.