Shfaqen rastet e para të variantin “Mu” në Turqi

Varianti “Mu” i COVID-19 është zbuluar në dy persona në Turqi.

I identifikuar për herë të parë në Kolumbi këtë janar, varianti “Mu” deri tani është gjetur në 39 vende teksa kohët e fundit u klasifikua si një “variant interesi” nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, shkruan Daily Sabah.

Sipas OBSH-së, varianti përbën më pak se 0,1 përqind të infeksioneve në të gjithë botën, por prevalenca e tij në Kolumbi dhe Ekuador është në rritje dhe ka qenë përkatësisht në 39 përqind dhe 13 përqind, deri në fund të gushtit.

LEXO EDHE  Kultivoi 839 domate në një kërcell të vetëm, thyen rekord botëror

Duke folur me gazetarët, ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, tha se Turqia po monitoron situatën dhe asnjë masë e re nuk merret parasysh për momentin.