Kryeministri çek: Nuk ka vend në Evropë për refugjatët afganë

Kryeministri çek Andrej Babis ka thënë se nuk ka vend për refugjatët afganë në Evropë, dhe BE -ja duhet t’i ndihmojë ata të qëndrojnë në atdheun e tyre.

Babis foli pas një takimi me homologët e tij austriakë dhe sllovakë, në të cilin ata diskutuan perspektivën e një rritje të refugjatëve nga Afganistani pas marrjes nën kontroll të talebanëve.

Të tre udhëheqësit thanë se ranë dakord që BE -ja duhet të shmangë me çdo kusht një përsëritje të krizës së migrimit të vitit 2015, ku miliona emigrantë mësynë në vendet evropiane nga Afrika dhe Lindja e Mesme.

LEXO EDHE  Përballë Kryetarit të Opozitës

Babis tha se kishte opsionin për të përsëritur marrëveshjen e vitit 2016 me Turqinë, e cila pranoi të priste shumë nga mbërritjet në këmbim të stimujve financiarë dhe të tjerë, “por unë nuk mendoj se kjo është një alternativë e mirë”.

“Një alternativë më e mirë është një zgjidhje që i bën njerëzit të qëndrojnë në Afganistan,” citohet të ketë thënë ai.