Familja afgane e strehuar në Shqipëri infektohet me Covid/ Në spital fëmija 2 vjeç

Mes të shtruarve në pavijonin e posaçëm në Pediatri në “QSUT” ndodhet edhe një fëmijë afgan 2-vjeç.

Sipas ABC, të gjithë anëtarët e një familje afgane, prindërit dhe tre fëmijët që mbërritën pak ditë më parë në Tiranë u infektuan me COVID-19.

Por në spital është shtruar vetëm 2-vjeçari. Nëna me dy fëmijët e tjerë qëndrojnë në shtëpi, babai pranë vajzës në Pediatri.

LEXO EDHE  Lajm i keq/ Suedia heq Shqipërinë nga lista e ‘vendeve të sigurta’ nga Covid

Në total deri tani në Shqipëri kanë ardhur për strehim mbi 600 afganë, ndërsa në total pritet që të vijnë rreth 4 mijë.