Talebanët pretendojnë se kanë marrë kontrollin e Panjshir

Talebanët pretendojnë se kanë marrë nën kontroll Luginën e Panjshirit, e cila është e vendosur në veri të Kabulit.

Zëdhënësi i talebanëve, Zabihullah Mujahid tha në një deklaratë të hënën se krahina tani ishte nën kontrollin e luftëtarëve talebanë, duke pretenduar se ata tani ishin në krye të të gjithë vendit.

Dëshmitarët në zonë i thanë “Associated Press” se mijëra luftëtarë pushtuan tetë rrethet e krahinës brenda natës.

Por, fronti i rezistencës në Panjshir pohoi se pretendimi ishte i rremë, duke deklaruar se “forcat afgane janë të pranishme në të gjitha pozicionet strategjike përtej luginës për të vazhduar luftën”.

LEXO EDHE  E trishtë/ I vaksinuar me të dyja dozat, humb jetën nga Covid-19 mjeku

“Ne sigurojmë pjesëmarrësit në Afganistan se lufta kundër talebanëve dhe partnerëve të tyre do të vazhdojë derisa të mbizotërojë drejtësia dhe liria,” tha Fronti i Rezistencës Kombëtare nëpërmjet një postimi në Twitter.

Ish-nënpresidenti i Afganistanit dhe presidenti i vetëshpallur në detyrë, Amrullah Saleh është një nga udhëheqësit e rezistencës në provincë.

Saleh i tha Euronews vetëm ditë më parë se ai mbeti në Luginën Panjshir me luftëtarët e tij të Frontit të Rezistencës Kombëtare.