SHBA / Çdo i evakuuar afgan do të marrë mbi dy mijë dollarë ndihmë

Administrata e Biden dhe më shumë se 200 agjenci private po nxitojnë të krijojnë një sistem për zhvendosjen e dhjetëra mijëra afganëve, shumë prej të cilëve u larguan nga vendi i tyre me pak më shumë se rrobat që kishin veshur.

Departamenti i Shtetit planifikon të shpenzojë deri në 2,275 dollarë për secilin të evakuuar pasi përpjekja e zhvendosjes shpaloset në komunitetet në të gjithë vendin gjatë muajve të ardhshëm, sipas një zyrtari të departamentit. Paratë do të përdoren për strehim, ushqim, nevoja të tjera dhe regjistrimin e fëmijëve në shkollë.

“Ky nuk është biznes si zakonisht. Ne nuk jemi gati. Ne kurrë nuk kemi bërë diçka të tillë, “tha Chris George, drejtor ekzekutiv i Shërbimeve të Integruara të Refugjatëve dhe Imigrantëve në Neë Haven, Connecticut.

Fluksi do të testojë aftësinë e qeverisë amerikane dhe grupeve private për të ofruar ndihmë pasi ish -presidenti Donald Trump shkurtoi numrin e refugjatëve të lejuar në SHBA dhe vendosi kufizime të rrepta për ata që lejoheshin të vinin. Presidenti Joe Biden është zotuar të rindërtojë sistemin.

LEXO EDHE  Vr*u me armë gjahu të dashurën mësuese, më pas qëllon veten! Letra që la pas

Deri në 50,000 të evakuuar do të mbërrijnë nën të ashtuquajturën lirim humanitar, një program ndalimi që u jep atyre një vit kohë për të aplikuar për viza të përhershme. Afganët e tjerë, përfshirë ata që punuan drejtpërdrejt për qeverinë amerikane, do të jenë nën kategori të veçanta të imigracionit.

Sekretari i Sigurisë Kombëtare Alejandro Mayorkas tha të premten se Shtetet e Bashkuara kanë pranuar rreth 40,000 njerëz të evakuuar nga Afganistani – 31,600 prej të cilëve janë mbajtës të veçantë të vizave emigruese, aplikues të posaçëm për viza emigruese ose shtetas të tjerë të cenueshëm afganë që mbërrijnë me kusht humanitar.