‘Rama 3’/ Salianji: Niko Peleshi duhet të ishte para drejtësisë për helmimin e qytetarëve, rilindja e promovon si Ministër

Deputeti i Zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Slaianji, ka komentuar qeverinë’Rama 3’, duke theksuar se një nga ministrat që duhet të ishte sot në burg, është ricikluar nga kryerilindasi.

Salianjo ka postuar në Facebook, një dokument në të cilin tregohet se gjatë kohës që Niko Peleshi mbante postin e Ministrit të Bujqësisë një sasi e madhe pesticidi me emrin ‘Silicon Mix’ shitej në Shqipëri si pleh kimik.

Ai shton se në vend që Peleshi të përgjigjej para drejtësisë, promovohet si ministër i Mbrojtjes.

Postimi i Peleshit:

Në qeverinë e ricikluar ofrohet dhe mbrojtje për Niko Peleshin!

Prej 2 vitesh, ndaj tij qëndron një dosje në SPAK, për përdorim pesticidesh të rrezikshme. Një sasi e madhe pesticidi me emrin ‘Silicon Mix’ shitej në Shqipëri si pleh kimik, gjatë kohës kur Peleshi ishte Ministër i Bujqësisë.

‘Silicon Mix’ ishte bllokuar nga AKU, por me një udhër të ish-ministrit Niko Peleshi, bllokimi u hoq dhe në treg u shitën 4600 kilogram kimikat.

Skandali është evidentuar nga ana e Kontrollit të Lartë të Shtetit, i cili akuzon ish-ministrin se ka shkelur ligjin.

Si mundet të bëhesh Ministër, kur ke helmuar qytetarët me pesticide si Silicon Mix?

Peleshi sot duhet të ishte i pandehur dhe me mbrojtës para gjykatës  por mbrohet dhe  promovohet si Ministër i Mbrojtjes.

 Niko Peleshi  duhet të dalë sa më parë para drejtësisë për helmim të produkteve ushqimore.

LEXO EDHE  OBSH: Varianti Delta dominues në botë