Eminem nuk do të kthehet më kurrë në “Grammy Awards” edhe pse ka fituar 15 çmime

Eminem, photo courtesy of Rag & Bone

Eminem është një nga artistët më të famshëm në historinë e Grammy, por nuk do të paraqitet në shfaqjen e çmimeve.

Reperi e ka bërë qëndrimin e tij për Grammy mjaft të qartë gjatë viteve, duke kritikuar Akademinë e Regjistrimit disa herë, përfshirë në tekste të “The Real Slim Shady” dhe “Lucky You” të vitit 2018.

Tani, në vazhdën e polemikave mbi procesin e nominimeve për Grammy, fansat po ndajnë një intervistë të rishfaqur nga i njëjti vit, në të cilën Eminem shpjegon se si ai beson se shfaqja përdor artistët e hip hopit si një “pikë shitje”, ndërsa kurrë nuk u jep atyre madhështinë e fitores.

“Jam lodhur duke e parë, “tha ai për Sway Calloway. “Për çfarëdo arsye, ata gjithmonë thonë se ju mund të fitoni albumin e vitit, i cili dikur ishte një punë e madhe. Unë nuk mendoj se është një punë e madhe tani”.

Eminem vazhdoi të shpjegojë se ndërsa ai mund të “respektojë” humbjen ndaj artistëve ikonë si Kanye Ëest që kanë bërë një “ndikim masiv”, ai është i lodhur duke parë artistë të promovuar shumë nga shfaqja e çmimeve të largohen me duar bosh.

LEXO EDHE  Atdhe Xheravira flet për herë të parë për raportin me Bora Zemanin: Jam i dashuruar

“Pashë që Jay dhe Kendrick nuk e morën atë, dhe ndjeva se njëri prej tyre duhej ta merrte cmimin,” tha ai, duke iu referuar shfaqjes së vitit 2017 në të cilën Bruno Mars mundi dy ikonat e hip hopit për të marrë albumin e vitit në shtëpi.