Dyshohen për lidhje me talebanët, SHBA do të kthejë dy afganë në Kosovë

Një lajm i fundit raporton se rreth 100 afganë të cilët janë evakuuar në SHBA, dyshohen për lidhje të mundshme me talebanët ose grupet terroriste.

Burime për mediumin prestigjioz amerikan ‘NBC’, kanë bërë me dije se shqyrtimi i të paktën dy prej atyre afganëve ka zbuluar informacione mjaftueshëm, aq sa SHBA planifikon t’i dërgojë ata në Kosovë për shqyrtim të mëtejshëm.

Kosova ka shprehur gatishmërinë që të strehojë përkohësisht rreth 2.000 afganë, të cilët kanë bashkëpunuar me forcat e SHBA-së dhe NATO-s.

LEXO EDHE  Ironia e fortë e Bushatit: Rama duhet të jetë në sallë në prezantimin e ‘Tepsisë 3’, të dimë ku do vjedhë më shumë

Deri më tani në Kosovë janë strehuar rreth 500 afganë.

Lajmi vjen një ditë pas zhvillimit të një bisede telefonike të presidentes Vjosa Osmani me nënpresidenten amerikane, Kamala Harris.

Në këtë bisedë, përveç tjerash, Osmani ka paralajmëruar se ka biseduar për çështjen e strehimit të afganëve.

“Nënpresidentja Harris theksoi se SHBA-ja është thellësisht mirënjohëse ndaj Kosovës për bashkëpunimin e ngushtë dhe gatishmërinë e bujarinë e treguar për mikpritjen e mijëra qytetarëve afganë”, thuhet në njoftimin e lëshuar nga Zyra e Presidentit./ Express