Njihuni me dy aktorët e famshëm të serialit “Sulejmani i Madhërishëm” që janë me origjinë shqiptare

Një prej serialeve turke më të ndjekura në Shqipëri ka qenë “Sulejmani i Madhërishëm”. Por shumë pak e dinë që dy prej aktorëve kryesorë të këtij seriali janë më origjinë shqiptare.

Aktori Halit Ergenç, i cili luan rolin kryesor në këtë serial, në një intervistë të realizuar kohë më parë zbuloi se është nga Shqipëria.

“Mund të them me plot gojën se në damarët e mi ka gjak shqiptari”, deklaroi Ergenç në një intervistë.

LEXO EDHE  Publikohet momenti i arrestimit të burrit të Angela Martinit (Video)

15 Mühteşem Yuzyïl ideas | muhteşem yüzyıl, turkish beauty, sultan suleyman

Përveç tij, në këtë serial ka luajtur edhe një aktore me origjinë shqiptare. Bëhet fjalë për aktoren Pelin Karahan, që në serial luante rolin e vajzës së Sulltanit. Në një intervistë, Karahan ka thënë se është lindur dhe rritur në Ankara, por se me rrënjë është shqiptare.

“Unë jam lindur dhe rritur në Ankara, por jam me rrënjë shqiptare nga ana e gjyshes”, ka deklaruar ajo.

Pse u largua nga aktrimi dhe a do të kthehet sërish në sheshxhirim? Ja  çfarë thotë 'Sulltaneshë Mihrimah'