Humbje e madhe për muzikën jazz! Shuhet “Dee Tee”

Dennis “Dee Tee” Thomas, një nga anëtarët themelues i grupit historik fun-fun Kool & the Gang, i njohur për hite të tilla si “Celebration” dhe “Get Down On It”, ka ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare.

Ai vdiq i qetë në gjumë të shtunën në New Jersey, ku ishte banor i Montclair, sipas një deklarate nga përfaqësuesi i tij.

Thomas ishte lojtari alto saks, flautist dhe perkusionist. Ai shërbeu si mjeshtër i ceremonive në shfaqjet e grupit. Paraqitja e tij e fundit me grupin ishte e Katërt Korrik në Hollywood Bowl në Los Angeles.

I lindur më 9 shkurt 1951, në Orlando, Florida, Thomas ishte i njohur për prologun e tij në hitin e grupit të vitit 1971, “Who’s Gonna Take the Weight”. I njohur për veshjet dhe kapelet e tij, ai ishte gjithashtu stilisti i gardërobës së grupit. Në ditët e para, ai shërbeu si “skifteri i buxhetit”, thuhej në deklaratë.

Në vitin 1964, shtatë miq adoleshentë krijuan grupin unik të xhazit, soul-it dhe funkut, duke e quajtur veten Jazziacs në fillim. Ata bënë disa përpjekje para se të vendosnin për “Kool & the Gang” në vitin 1969.

LEXO EDHE  Këngëtari i njohur bie nga helikopteri pas koncertit në ishull, ja si është gjendja e tij shëndetësore

Ndërkohë, themeluesit e tjerë të grupit janë vëllezërit Ronald dhe Robert Bell, Spike Mickens, Ricky Westfield, George Brown dhe Charles Smith.

Ronald Bell vdiq më 9 shtator 2020, në shtëpi në Ishujt e Virgjër të SHBA në moshën 68 vjeç.

Grupi ka fituar dy çmime Grammy dhe shtatë çmime muzikore amerikane. Ata u nderuan në vitin 2014 me një Çmim Soul Train Lifetime Achievement Award. Muzika e tyre është marrë shumë dhe është paraqitur në kolona zanore, përfshirë ato për Rocky, Saturday Night Fever dhe Pulp Fiction.

Midis personave që Thomas kanë lënë pas janë gruaja e tij, Phynjuar Saunders Thomas, vajza Tuesday Rankin dhe djemtë David Thomas dhe Devin Thomas.