Turqia në flakë, banorët përpiqen të shpëtojnë fshatin/Video

Këto ishin skena dramatike ndërsa vendasit në Turqinë jugore u përpoqën të luftonin një zjarr që kishte rrethuar fshatin e tyre.

Fshatarët në Cokertme vrapuan për të marrë një zorrë uji aq të gjatë sa të arrinin flakët.

Të tjerët u përpoqën të çlironin kafshët e fermave nga rreziku.

Një banor vendas tha: “Ndihem shumë i lodhur dhe i pafuqishëm. Ne nuk mund të bëjmë asgjë. Shtëpitë tona po digjen, pyjet tona po digjen dhe nuk mund të bëjmë asgjë.”

Një tjetër tha: “Shtëpia ime po digjet! Shtëpia ime po digjet! Zoti të lutem!”

Prej një jave zjarrfikësit turq po luftojnë për të kontrolluar flakët që po shkatërrojnë pyjet pranë destinacioneve të plazhit të Turqisë.

Të ushqyer nga erërat e forta dhe temperaturat përvëluese, zjarret që filluan të mërkurën e kaluar kanë lënë tetë persona të vdekur.

Ndërsa banorët humbën shtëpitë dhe bagëtinë, zemërimi u kthye ndaj qeverisë, e cila pranoi se nuk kishte një flotë avionësh zjarrfikës të përdorshëm.

Partitë opozitare akuzuan qeverinë se nuk kishte arritur të blinte aeroplanë zjarrfikës, në vend që të shpenzonte para për projektet e ndërtimit që ata thonë se dëmtojnë mjedisin.

Në fshatin Bozalan, në provincën Mugla, ku u dogjën shtëpi dhe ullishte, banorët u ankuan se përgjigja e qeverisë ishte e papërshtatshme.

“Helikopterët tanë për shuarjen e zjarrit ishin të pamjaftueshëm,” tha 58-vjeçari Mahmut Sanli. “Shtëpitë tona u dogjën. Nëse do të kishte një ekip zjarrfikës në lagjen tonë, kjo nuk do të kishte ndodhur. ”

Nevzat Yildirim, 30 vjeç, tha se ai kishte thirrur autoritetet në Mugla duke kërkuar ndihmë, por “asgjë nuk erdhi”.

LEXO EDHE  Gjermani: Të pavaksinuarit mbeten pa rrogë gjatë karantinës

“Ne u përpoqëm të mbronim shtëpitë tona përmes mjeteve tona, duke mbushur kova. Ne u organizuam me fqinjët, të rinjtë dhe shpëtuam shtëpitë tona, “tha ai.

Kthehu në Cokertme, Gulseli Karaduman u pa duke përdorur një zjarrfikës për të shpëtuar ullinjtë e saj.

“Nuk ka pasur mbështetje ajrore, asgjë. Për tre ditë ne po jetojmë me këtë pafuqi ”, tha ajo.

Kemal Kilicdaroglu, udhëheqësi i Partisë Popullore Republikane të opozitës kryesore të Turqisë, akuzoi Erdoganin të martën se i mungon një “master plan” për të parandaluar dhe trajtuar zjarret në pyje dhe se ka injoruar paralajmërimet në lidhje me ngrohjen globale.

“Nëse një president është i paaftë të hartojë një master plan për parandalimin e zjarreve në pyje, ai president nuk mund të parandalojë zjarret në pyje,” tha Kilicdaroglu në një fjalim televiziv. “Nëse një president nuk është i vetëdijshëm se zjarret në pyje do të rriten me ngrohjen globale … ai president nuk mund të parandalojë zjarret në pyje.”

Ai shtoi: “Ne duhet të fillojmë përgatitjen e vendit tonë për kriza të reja klimatike menjëherë. Vendi ynë është në mes të një krize klimatike dhe uji. ”

Qeveria e Erdoganit është akuzuar gjithashtu për kompromentimin e përpjekjeve të shuarjes së zjarrit duke pretenduar se ka refuzuar ndihmën nga vendet perëndimore gjatë fazave të hershme të zjarreve. Ministri i Bujqësisë dhe Pylltarisë, Bekir Pakdemirli e hodhi poshtë këtë akuzë, duke thënë se qeveria kishte refuzuar vetëm ofertat për avionë të vegjël të hedhjes së ujit.