Skandal në Lojërat Olimpike/ Kritikoi trajnerët e kombëtares, sportistja merret peng në aeroportin e Tokios

Zyrtarët olimpike bjellorusë kanë lidhur një sportiste në aeroportin e Tokios dhe kanë tentuar që ta dërgojnë me forcë në vendlindje.

Kështu raporton agjencia Reuters. Ngjarja e rëndë ka ardhur pasi sportistja kishte kritikuar hapur trajnerët e kombëtares.

Sipas Daily Mail, ky mund të jetë një rast i pastër i tentativës për rrëmbim. Krystsina Tsimanouskaya do të garonte të hënën në 200 metra për femra. Ajo tha se nuk kishte në plan të kthehej në Bjellorusi dhe ka kërkuar ndihmën e policisë japoneze në aeroport.

24-vjeçarja tha se stafi kishte hyrë në dhomën e saj të dielën dhe i kishte thënë të paketonte gjërat. Aktualisht ajo është në aeroport me policinë japoneze dhe synon të kërkojë azil politik në Austri.

LEXO EDHE  Icardi i jep fitoren PSG-së ndaj Lyon, zëvendësimi tërbon Messi-n

Gazetarët disidentë thanë se media shtetërore bjelloruse kishte nisur një fushatë suplmesh kundër saj pasi ajo kritikoi drejtuesit e ekipit kombëtar.

Policia japoneze dhe Komiteti Olimpik i Bjellorusisë nuk kanë komentuar akoma.