Covid-19 në Shqipëri, 40 raste të reja. Harta e shpërndarjes. Ja bashkitë më të prekura

Gjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar 40 raste të reja me Covid-19 nga 2568 testime të realizuara, ndërsa janë shëruar 21 pacientë.

Rastet e reja shpërndahen në këto bashki: 12 raste në Tiranë, nga 5 raste në Elbasan, Lezhë, nga 3 raste në Shkodër, Vlorë, nga 2 raste në Fier, Dimal, Patos, nga 1 rast në Kurbin, Devoll, Kavajë, Gjirokastër, Peqin, Kuçovë.

Aktualisht janë 421 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin, nga të cilët 152 në Tiranë. Pas Tiranës, Bashkia e dytë më e prekur është ajo e Elbasanit me 58 raste dhe në vendin e 3-të renditet Lezha me 36 raste.

LEXO EDHE  Përrallë nga e ardhmja…

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 24 pacientë, shifra kjo më e lartë për të paktën 2 muajt e fundit.

Statistika (1 Gusht 2021)
Raste të reja ditore 40
Të shëruar në 24 orë 21
Të shtruar në spitale 24
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 2568

Testime totale 902,914
Raste pozitive 133,121
Raste të shëruara 130,243
Raste Aktive 421
Humbje jete 2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 152
Elbasan 58
Lezhë 36
Shkodër 34
Kukës 32
Vlorë 32
Fier 25
Berat 21
Korçë 15
Durrës 10
Gjirokastër 6