I nxehti afrikan, ja sa shkojnë temperaturat sot

Si pasojë e ndikimit të masave ajrore të nxehta dhe të thata që vijnë nga Afrika, moti në vendin tonë edhe ditën e shtunë vijon me kthjellime dhe temperatura të larta në të gjithë territorin, parashikon MeteoAlb.

Përjashtim bëjnë vetëm orët e mbrëmjes, të cilat do të sjellin vranësira të pakta në zonat malore.

Temperaturat e ajrit ulen me 2 gradë gjatë mëngjesit, por rënie të lehtë sjellë mesdita duke u luhatur nga 17°C deri në 40°C.

LEXO EDHE  I dënuar me 18 vite burg në Itali, arrestohet në Lezhë 48-vjeçari

Era do fryjë mesatare me shpejtësi mbi 35 km/h, nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 3 ballë.

Rajoni dhe Europa: Ishujt Britanikë, Skandinavia dhe Vendet e Europës Lindore mbeten në ndimimin e masave ajrore të paqëndrueshme, të cilat do të diktojnë vranësira dhe rrebeshe shiu. Ndërsa kthjellime dominojnë gjithë pjesën tjetër të kontinentit Europian.