Tokio gjendje të jashtëzakonshme, lojërat olimpike shkak i përhapjes së variantit “Delta”

Japonia po shtrin gjendjen e jashtëzakonshme në Tokio dhe po e zgjeron atë në rajone të reja pasi organizatori i Lojërave Olimpike përballet me një rritje të rasteve të Covid-19.

Kufizimet po vendosen në zonat përreth kryeqytetit, si dhe në qytetin e Osakës.

Kryeministri japonez Yoshihide Suga paralajmëroi se infeksionet po përhapeshin me një ritëm të paparë, duke i bërë thirrje vendit që t’i shikojë Lojërat nga shtëpia.

Rastet e reja po ushqehen nga varianti më infektiv Delta.

“Nëse rritja e infeksionit nuk ndalet, rastet e simptomave të rënda do të rriten dhe sistemi mjekësor mund të jetë nën presion më tej,” tha Suga.

Më parë, Ministrja e Shëndetësisë Norihisa Tamura paralajmëroi se vendi kishte hyrë në një fazë të re, “jashtëzakonisht të frikshme” të pandemisë.

“Unë mendoj se njerëzit nuk mund të shohin përpara dhe, duke u shqetësuar se sa do të zgjasë kjo situatë, ata e konsiderojnë të padurueshme që ata nuk mund të kthehen në jetën normale të përditshme,” e citoi atë të thoshte Reuters.

LEXO EDHE  FOTO/ Rrëzohet avioni, asnjë i mbijetuar

Japonia ka pasur disa suksese në luftimin e Covid-19, duke i mbajtur rastet dhe vdekjet të ulëta për muaj, por tani po sheh raste rekord.

Rastet ditore në mbarë vendin arritën në 10,000 për herë të parë të enjten, më shumë se një e treta e tyre në kryeqytet.

Tokio – ku Lojërat Olimpike po zhvillohen kryesisht – ka parë tre ditë me radhë raste rekord, edhe pse tashmë është nën një gjendje të jashtëzakonshme. Spitalet janë nën presion në rritje në qytet.

Organizatorët olimpikë raportuan 27 infeksione të reja në Lojërat të Premten, duke e çuar gjithsej që nga fillimi i Korrikut në më shumë se 200. Por me rregulla të rrepta në vend, duke përfshirë ndalimin e spektatorëve, organizatorët mohojnë që ngjarja të shtojë rritjen e rasteve.