“Çfarëdo që të thotë Edi unë e mbështes 100 %”, Rama: Vuçiç pret që t´i kërkoj njohjen e Kosovës

Të pranishëm sot në forumin ekonomik të minishengenit ballkanik, që tashmë do të ketë edhe një emër të ri “Ballkani i Hapur”, Kryeministri Edi Rama dhe Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, nuk e kanë fshehur përkujdesjen ndaj njëri tjetrit, por njëherazi nuk kanë lënë pas as batutat.

Madje me batuta kanë trajtuar edhe çështjen e njohjes së Kosovës. Që mes Ramës dhe Vuçiç ka raporte mjaft të mira kjo tashmë dihet, por kjo është hera e parë që një Kryeministër shqiptar, trajton me batuta çështjen e Kosovës, dhe pastaj me paturpësi kërkon që Qeveria e Kosovës ti bashkohet nismës së mini-Shengenit Ballkanik, një projekt që kontestohet fort nga palët politike jo vetëm në Kosovë, por edhe në Shqipëri.

LEXO EDHE  Ndihmoi bosin turk të kriptomonedhave, gjykata lë të lirë Edevaldo Haxhiun. Zbardhet dëshmia

Batutat e Ramës me Vuçiç:

Vucic: Çfarëdo të thotë Edi unë do ta mbështes. 100 për qind. Ndaj këtë po e them paraprakisht dhe mos më pyesni pse dhe për çfarë. Unë do ta mbështes, ta dini

Rama: Tani Aleksandër pretendon që unë të them se kërkoj njohjen e Kosovës dhe ai nuk do ta miratojë këtë, edhe pse thotë 100 përqind e mbështes fjalën e Edit. Por nuk jemi këtu për këtë sepse Marko si një njeri që ndërhyn për zgjidhje mosmarrëveshjes, kërkon që unë të flas për BE, por ne jemi këtu për rajonin.