Greqia do vaksinojë adoleshentët, platforma do të jetë gati në gusht

Ministria greke e Shëndetësisë po përgatit planin e vaksinimit të adoleshentëve të moshës nga 12-15 vjeç kundër koronavirusit. Lajmin e ka konfirmuar ministri Kikilias, i cili tha se vaksina për  këtë grupmoshë është aprovuar dhe se platforma do të jetë gati në muajin gusht.

Ministri i Shëndetësisë ka lëshuar një apel të ri për të rinjtë, por edhe për qytetarët mbi moshën 55 vjeç, për t’u vaksinuar, duke theksuar se platforma online për 12-15 vjeç do të jetë gati deri në gusht.

Duke folur për TV SKAI, Vassilis Kikilias tha se vaksina për grupmoshën 12-15 vjeç është aprovuar dhe së shpejti do të bëhet një njoftim se si do të fillojë procedura.

Ai gjithashtu vuri në dukje se rreth 30,000 takime për vaksinat janë bërë nga adoleshentë të moshës 15-17 vjeç.

LEXO EDHE  Nuk ka qetësi/ Greqia goditet nga tre tërmete brenda pak minutash, ja sa ballë ishin

Autoritetet shëndetësore greke njoftuan 1,553 raste të reja të koronavirusit për periudhën 24-orëshe që përfundon në 3:00 të së Dielës, si dhe 8 vdekje.

Numri i pacientëve në ventilator ishte 134 pasdite të Dielën herët, nga 133 një ditë më parë dhe 123 të Dielën e kaluar.

Rajoni i Atikës, i cili përfshin kryeqytetin Athinë, kishte 491 raste të reja, pasuar nga Selaniku me 193.

Ndërkohë, masat kufizuese të vendosura në Mykonos janë hequr që prej orës 6 të mëngjesit të hënën.

Masat përfshinin një ndalim 24 të ndalimit të orës për muzikën dhe trafikun nga 01.00 në 06.00 të mëngjesit.

Që nga fillimi i pandemisë, Greqia ka pasur 475,919 raste të konfirmuara të koronavirusit, me 12,898 vdekje.