Qeveria angleze me plan të qartë, asnjë tifoz të mos lejohet në stadium nëse nuk është i vaksinuar

Tifozët që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19 nuk do të kenë mundësi të hyjnë në stadiume për të parë ndeshjet e Premier League nga tetori. Ky është plani i qeverisë britanike i zbuluar këtë të Dielë nga shtypi kombëtar.

Masa do të shtrihej edhe në ngjarje të tjera të tilla si ndeshjet ndërkombëtare të regbi, koncerte të mëdha dhe ngjarje në të cilat pritet një pjesëmarrje e më shumë se 20,000 spektatorëve, sipas gazetës Daily Telegraph.

Kryeministri, Boris Johnson, paralajmëroi tashmë këtë javë se nga fundi i Shtatorit do të kërkohen certifikata të vaksinimit në diskoteka dhe klube nate, si dhe në “ngjarje të tjera”, pa ofruar më shumë detaje.

Njoftimi ngjalli refuzimin e shumë deputetëve nga grupi i tij konservator, si dhe nga opozita Laburiste dhe Liberal Demokrate.

LEXO EDHE  Ndarja nga jeta e Vehap Xhindolit, Meta mesazh ngushëllimi

Sidoqoftë, nivelet shumë të larta të vaksinimit në Mbretërinë e Bashkuar (e cila tashmë ka furnizuar programin e plotë për 70% të popullsisë së rritur) po zvogëlohen ndërsa grupmoshat zvogëlohen dhe qëllimi i Ekzekutivit është të rrisë numrin e tyre në grupmoshën 18 deri në 30 vjet, midis të cilave rreth tre milion nuk kanë marrë një dozë.

Sipas Daily Telegraph, zyrtarët qeveritarë tashmë janë në bisedime me Premier League për të zbatuar masën, megjithëse një vendim përfundimtar nëse do të zbatohet ende nuk është marrë.

Megjithëse qëllimi i Qeverisë do të ishte që klubet të miratojnë vullnetarisht kërkesën e një çertifikate vaksinimi, ata gjithashtu nuk përjashtojnë detyrimin e Kryeministrit për ta miratuar atë.