Zbulohet peshku me ngjyrë dhe formë të pazakontë! (Foto)

Një peshk i madh shumëngjyrësh u gjet në bregdetin e Oregon të SHBA-së javën e kaluar.

Peshku opah 45 kilogram, i njohur gjithashtu si një peshk hënë, u zbulua në Sunset Beach në Seaside, një qytet në anën veriperëndimore të shtetit.

Sipas CNN, peshku gjendet rrallë në bregun e Oregonit, tha Akuariumi Seaside në një postim në Facebook së bashku me disa imazhe të peshkut tre metra e gjysmë të gjatë.

Keith Chandler, menaxheri i përgjithshëm i Akuariumit Seaside, i tha CNN se një opah në bregdetin e Oregonit është “e pazakontë për t’u gjetur” dhe ai gjithashtu shtoi se peshku ishte “në një formë kaq të shkëlqyer”.

LEXO EDHE  Gjendet pas 2000 vitesh ‘thesari’ i përmendur në Bibël (Foto)

” Normalisht nuk i shohim në breg”, tha Chandler. “Ishte mjaft emocionuese për vendasit.”

Sipas Administratës Kombëtare të Oqeanisë dhe Atmosferës (NOAA) , pak dihet për speciet pasi ato jetojnë thellë në oqean. Speciet zakonisht gjenden në ujërat e butë dhe tropikal.